Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Whatsapp


Diz Kapağı İnceliği

blank

Diz Kapağı İnceliği Nedir?

Diz kapağı inceliği; Özellikle kolajen üretimi biten ve patellaya çok fazla yük binen insanlarda görülür. Patella dizin iç kısmında bulunan küçük ve yassı bir kemiktir. Bacağın üst kısmında bulunan kasların hareketini bacağın alt kısmına ulaştırarak hareketin aktarılmasına yardımcı olur. Uyluk kemiği ve kaval kemiği arasındaki tendonlar ile bölgeye bağlanır. Alt kısmında eklemler ve kıkırdaklar bulunur. Zaman ilerledikçe diz kapağı inceliği gelişir. Hastalık insanların günlük yaşamlarını olumsuz olarak etkiler.

Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Aksi halde oluşan ağrılar büyük sıkıntılara neden olabilir. Diz kapağının pozisyonel fonksiyonlarını olumsuz bir şekilde etkiler. Cerrahi operasyon ya da fizik tedavi gibi alternatif tedaviler önerilir. Hastanın durumuna göre hangi tedavinin uygulanacağına karar verilir.

Diz Kapağı İnceliği Neden Olur?

Diz kapağı inceliği patellanın sürekli olarak ağırlığa maruz kalması ile aşınması sonucunda oluşur. Patellaya binen yük bu dokunun yok olmasına bile neden olabilir. Başlarda kişiyi çok fazla rahatsız etmese bile ilerleyen dönemlerde çok şiddetli ağrılara neden olur.

Patellanın içerisinde var olan ve bilinmeyen kötü huylu tümörler de diz kapağı inceliği oluşturur. Tümör patellanın içinde bulunan kıkırdağın yapısını bozar. Kıkırdak bozulması sonucunda hastanın ağrı eşiğine ve vücut bünyesine göre hissedilme süresi değişir. Patellada aşınan ve incelen doku plika dokusudur. Hastalığın teşhisi uzman hekim tarafından konulur. Tanı konulduktan sonra kısa süre içerisinde müdahale edilmelidir.

Diz Kapağı İnceliği Nedenleri Nelerdir?

Diz kapağı inceliği nedenleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. En sık karşımıza çıkan nedenleri sıralayacak olursak;

  • Gün içerisinde aktif olarak yürüme, kalkma ve oturma hareketlerinin yapılması
  • Vücut kitle indeksinin yüksek olmasına bağlı olarak dize binen yükün artması
  • Aşırı kullanım, zorlama, yorgunluk ve yaşanan travmalar
  • Kemik erimesi gibi hastalıkların var olması ve tedavisinin uygulanmaması
  • Genetik faktörlere bağlı olarak ailesinde diz kapağı inceliği görülmesi

Sıraladığımız nedenler ile insanlar uzman hekimlere başvuruyor. Hastalık insanların günlük hayatta ve iş hayatındaki performanslarını etkiliyor. Hastalığın tedavisine başlanmadan önce ilk olarak altta yatan nedenin ne olduğu araştırılmalıdır. Nedene yönelik tedavi uygulanmaz ise hastalık tekrar edebilir. Diz kapağı inceliği erken teşhis edilirse tedavisi çok kısa sürede gerçekleştirilebilir.

Diz Kapağı Kireçlenmesi Nedir?

Diz kapağı inceliği sorunu çok sık karşımıza çıkan bir problemdir. Bunun yanında görülen diğer sağlık problemi ise diz kapağı kireçlenmesidir. Patella oluk içerisinde yer alan bir kemiktir. Bu kemiğin rahat hareket edebilmesi için iki tarafı kıkırdak doku ile çevrilir. Oluk içerisinde yer alan kıkırdak doku yaşın ilerlemesine bağı olarak aşınır ve kireçlenmeler oluşur.

Kireçlenme sorunu olan hastalar ağrı ve dizlerden gelen gıcırdama sesleri ile uzman hekime başvururlar. Kireçlenmenin derecesi arttıkça ağrının şiddeti de artar. Hastanın yürümesi, merdiven çıkması ve hareket etmesi zorlaşır. Hastalığın ilk evresinde kıkırdak dokusunda yumuşama oluşurken ileri evrelerde kemik üzerindeki kıkırdak tamamen görünmez bir hale gelir. Hastalığın ilerlemiş evresi diz kapağı inceliği olarak tanımlanır.

Kireçleme tedavisinde öncelikle hastalığın derecesi belirlenir. İlerlemiş vakalarda cerrahi operasyon uygulanırken ilk evrelerde ilaç tedavisi verilir. Özellikle kolajen içerikli ilaç takviyeleri önerilir. Tedavi sürecinde hastalara kilo vermeleri ve dengeli beslenmeleri tavsiye edilir. Hasta yürüyemez ve merdiven çıkamaz hale geldiğinde cerrahi uygulama ile kıkırdak nakli yapılabilir. Diz kapağı inceliği operasyonunda yine nakil işlemi söz konusudur.

Sinema Belirtisi Nedir?

Diz kapağı inceliği söz konusu olduğunda en net belirti kondromalazi patella yani sinema belirtisi görülür. Diz kapağının arka kısmında bulunan eklemde problem oluşması sonucunda karşımıza çıkar. Arka kısmında oluşan bu sorun dizin ön tarafından hissedilir. Bu belirti dizin 90 derece pozisyon alması sonucunda karşımıza çıkar ve belirti ismini bu pozisyon sonucunda alır.

Patellada sürtünmeye bağlı olarak ses oluşur. Ancak bu ses faklı problemlerinde habercisi olabilir.  Sinema belirtisinde dize yük binmesi durumunda hareket kısıtlılığı ve dizde boşalma oluşabilir. Şişlik görülme ihtimali çok nadirdir. Ağrı oluşumu tamamen dizin pozisyonuna bağlı olarak değişir. Diz düz dururken ağrı görülmezken büküldüğü takdirde ağrı ortaya çıkar. Hastalığın teşhisinin yapılması için özel radyolojik tetkikler tercih edilebilir.

Sinema belirtisi diz kapağı inceliği varlığını düşündüren bir problemdir. Bu şikâyetlerde gelen bir hasta uzman hekim tarafından değerlendirilir. Fiziki muayene yapılır ve radyolojik görüntülemeler ile kesin tanı konur. Hastalığın tedavisine uzman hekim karar verir. Hastanın genel sağlık durumu ve var olan diğer hastalıkları göz önüne alınır.

Diz Kapağı Tendiniti Nedir?

Diz kapağının altında bulunan kas kirişlerinin farklı nedenler ile iltihaplanmasına diz kapağı tendiniti denir.  Halk arasında tendonların iltihaplanması olarak bilinir. Aktif olarak koşan ve basketbol gibi hareketli sporlar ile ilgilenen insanlarda çok sık görülür. Merdiven inip çıkarken ağrı oluşur.  İlk evrelerde hastalık belirtileri karşımıza çıkmaz. Bu dönemde yapılan tetkiklerde de bulgular normal olarak karşımıza çıkar. Diz kapağı inceliği ile birlikte karşımıza çıkabilir. Böyle bir durumda ilk olarak tendon iltihaplanması tedavi edilir.

Diz kapağı inceliği tendon iltihaplanması ve kireçlenmenin neticesinde oluşan bir hastalıktır. Nedeni ne olursa olsun kısa sürede tedavi uygulanmalıdır. Özellikle 45 yaş ve üzeri kişilerde karşımıza çıkan bu rahatsızlık yaşam kalitesini düşürür.