Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Whatsapp


Protez Tırnak

Protez Tırnak Nedir?

Protez tırnak diğer bir ismi ise “Yapay Tırnak”tır.
Protez tırnak kişinin kendi tırnağı üzerine uygulanan estetik bir işlemdir. Son zamanlarda protez tırnağın tercih edilme sebebi kadınlara büyük bir kullanım kolaylığı sağlamasıdır. Sürekli manikür yaptırma ihtiyacı hisseden kadınları büyük bir zahmetten kurtarmaktadır. Kadınların protez tırnağa ilgi duymasının ilk sebeplerinden biri güzel ve bakımlı ellere sahip olmaktır. Bu durum kadınların bu tür uygulamalara ilgisini arttırmıştır. Protez tırnak kişinin kendi isteğine bağlı olarak istenilen boyda ve şekilde yapılabilir. Takma tırnağa kıyasla daha doğal bir görünüm sağlar. Hatta kişinin kendi tırnağıymış gibi görünür.

Protez Tırnak mı Jel Tırnak mı?

Aslında protez tırnak dediğimiz jel tırnak ile aynıdır. Yapılan tüm işlemlerde jel bazlı ürünler kullanılır. Tırnağı uzatmak için yapılan tüm işlemlere protez tırnak işlemi denir. İnce ve doğal görüntüsünden dolayı en çok tercih edilen işlem jel protezdir.
Protez tırnak;
Şablon ve Tip tekniği olarak ayrılmaktadır. Tırnağın ucuna eklenerek veya altına kalıp desteği yapılarak uzatılmasının sağlanmasıdır.

Protez tırnak kimler için uygundur;

Protez tırnak, tırnak yeme alışkanlığı olan kişilerde, tırnakları geç uzayan ve şekil verilemeyen kişilerde, tırnakları sürekli yanlış oje kullanmaktan sararan kişilerde,tırnaklarda çatlama ve kırılma sorunu olanlarda güzellik,bakım için tercih edilmenin yanı sıra tedavi amaçlı da yapılabilen bir işlemdir. Bu kişiler için protez tırnak oldukça etkili olacak bir uygulamadır. Herhangi bir tırnak rahatsızlığı olmayan kişiler de isteğe bağlı olarak protez tırnak yaptırabilirler.

Protez tırnak kendi tırnağa zarar verir mi;

Protez tırnak kişinin kendi tırnaklarının üzerine koruyucu baz uygulandıktan sonra uygulanır. Böylece gerçek tırnaklara bir zarar vermez. Ve gerçek tırnağın da nefes almasına engel olmaz. Üzerine oje uygulanabilir hatta sürülen ojenin daha kalıcı olmasını da sağlar.

Protez tırnak ne kadar süre kullanılır;
Kişinin tırnak uzama hızına göre değişkenlik gösterebilir. Ortalama süresi 3-4 haftadır. Protez tırnak uygulandıktan 3-4 hafta sonrasında mutlaka protez bakım işlemi yapılarak protezin yenilenmesi gerekmektedir. Protez bakımları yapıldığı sürece istenilen süre kadar kullanılabilir ve kişi istediği zaman da çıkartılabilir. Protez tırnağı daha uzun süre kullanabilmek için kimyasal maddelerle temas etmemesi önemlidir. Özellikle kimyasal temizlik malzemeleriyle teması, ellerin sıcak suda uzun süre kalması, tırnağa darbe alması protez tırnağın ve ojenin yapısının bozulmasına neden olabilir.

Kimler protez tırnak yaptıramaz;
Tırnaklarında veya ellerinde mantar, tırnak boşalması,sedef hastalıkları olanlara protez tırnak uygulanmaz. Fakat tedavi edilip tamamen temizlendikten sonra uygulanmasında bir problem olmamaktadır.

Kalıcı Oje Nedir?

Kalıcı oje uygulaması son zamanlarda çok popüler bir uygulamadır. Günümüzde yoğunluktan çok sık ojeleri tazelemeye vakti olmayan ve daima bakımlı ve ojeli ellere sahip olmak isteyen kadınların ilk tercihi kalıcı oje uygulaması oluyor.
Kalıcı oje, normal ojeye kıyasla daha uzun süre tırnaklarda kalabilen bir oje türüdür. Kalıcı oje sayesinde çok uzun süre ojelerde çıkma,soyulma ve bozulma olmaz. Çalışan ve ya tatile giden kadınların sıklıkla tercih ettiği bir uygulamadır. Her zaman düzgün ,pürüzsüz ve bakımlı bir görünüm elde edilir. Bu uygulama, diğer oje uygulamalarından daha farklıdır.
Normal oje çok kısa bir sürede sürülürken, kalıcı oje 15-20 dakika gibi bir zamanda sürülmektedir. Bunun nedeni uygulamanın her aşamasında UV ışığıyla tırnakların kurutulmasıdır.
Kalıcı oje uygulaması için özel cihazlar kullanılır. UV ışınları sayesinde ojelerin kalıcığı arttırılır ve böylelikle ojelerin kullanım süresi uzamış olur. Kalıcı ojenin kullanım süresi ise 2-3 haftaya kadar ellerinizde, 1 aya kadar ayaklarınızda kalabilmektedir.Kalıcı oje uygulaması, özel cihazlar aynı zamanda dikkat ve ince işçilik isteyen bir işlem olduğu için evde yapılması mümkün değildir. Mutlaka iyi bir uzman desteğine ihtiyaç vardır.
Kalıcı oje uygulaması nasıl yapılır;

* İlk olarak tırnaklar istenilen şekli vermek için törpülenir ve şekillendirilir,
* Ardından manikür yapılarak tırnak etrafındaki etler ve fazlalıklar alınır
* Manikür işlemi tamamlandıktan sonra tırnağın daha pürüzsüz görünmesi ve ojenin daha sağlam tutması için baz uygulanır.
* Baz üzerine istenilen renk ve şekilde oje uygulaması gerçekleştirilir,
* Her kat oje için 60 saniye UV ışınıyla oje kurutulur ve işlem tamamlanır.
* Son olarak tırnaklara top coat uygulaması yapılır ki bu da tırnakların hem kırılmasını engeller hem de ojenin kalıcılığını artırır.

Base Coat Nedir , Niçin Kullanılır?

Bir çeşit baz oje türüdür. Şeffaf ve parlak bir yapıdadır. Oje altına kullanılarak tırnağa ojenin direk temasını engelleyip tırnağı korumaya ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

Top Coat Nedir, Niçin Kullanılır?

Top coat, base coatın aksine ojenin altına değil üstüne uygulanır. Base coat tırnağınızı korurken top coat da ojenizin kalıcılığını ve yapısını korumasına yardımcı olur

Kalıcı oje neden kabuklanıp soyulur?

Kalıcı ojenin kısa sürede atmasına birkaç farklı sebep sayılabilir bunlar;

* Ojenin tarihi geçmiş ise,
* Kalıcı oje uygulaması iyi bir uzman tarafından doğru olarak yapılmamış ise,
* Katlar arasında yeterince UV ışını uygulaması yapılmamış ise,
* Troid rahatsızlığı var ise,
* Şeker hastalığı var ise,
* Uzun süre antibiyotik kullanımı varsa
Bir nevi hormonları etkileyecek bir takım anormal durumlar mevcut ise ojeleriniz beklenilen süreden daha hızlı bir şekilde atabilir.

Kalıcı oje üzerine normal oje sürülür mü?

Kalıcı oje üzerine normal oje sürmekte bir sorun yoktur. Dilediğiniz renk normal ojenizi kalıcı oje üzerine uygulayabilir ve normal bir asetonla silebilirsiniz. Normal aseton kalıcı oje üzerinde etkili değildir ve kalıcı ojeniz bu işlemden sonra zarar görmeyecektir.