Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Whatsapp


İğneli Lipoliz

blank

İğneli Lipoliz Nedir?

İğneli lipoliz; Yağ hücre zarlarını ve yağ hücrelerini yok eden ve yağ dokusunun kalınlığını azaltan bir enjeksiyon tedavi yöntemidir İnjeksiyon tarzı ilaçların kullanılması ile yağ dokusuna inilerek fazlalık yağlar eritilir. Bu işleme de iğneli lipoliz adı verilir. Bu tedavinin uygulanması için fosfatidilkolin kullanılır. Bunun yanı sıra deosikolat da kullanılır. İsmi geçen 2 madde insan vücudunda da bulunur.

Tedavide kullanılan fosfatidilkolin ve deosikolat vücutta yet alan fazla yağ ve kolesterolü yakmak için çaba gösterir. Çok eski zamanlarda da kolesterolü ve yağ miktarı fazla olan hastalarda da iğneli lipoliz tedavisi bu maddeler sayesinde yapılıyordu.

Bu maddeler kişiye damar yolu ile nakledilir. Deosikolat (DC) aslında bir safra tuzudur ve fosfatidilkolin (PC) safra tuzu sayesinde suda olan çözünürlüğünü arttırır.

Bu tedavide cerrahi operasyona gerek olmadığı için insanlar korkmadan ve risk almadan etkili bir tedavi alabiliyor. Herhangi bir operasyon gerçekleşmediği için maliyeti oldukça düşüktür ve Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Kişinin iyileşme sürecinin de daha kısa olması lipoliz tedavisini daha avantajlı hale getiriyor.

İğneli Lipoliz Her Kişiye Uygulanır mı?

Yağ yakma konusunda oldukça etkili bir tedavi yöntemi olan iğneli lipoliz ne yazık ki herkese uygulanmıyor. Bazı hastalar bu konuda dana riskli olduğu için birtakım yan etkiler meydana gelecektir. Lipoliz tedavisinin uygulanamayacağı kişiler aşağıdaki gibidir;

  • Kalp yetmezliği gibi kalp hastalığı olan bireyler
  • Şeker hastaları
  • Karaciğer ya da böbreklerinde hastalığı olan kişiler
  • Hamile ya da emzirme döneminde olan kadınlar
  • Sık sık alkol kullanan bireyler

Bununla birlikte obezite olan kişilerde komple bir tedavi şekli olarak uygulanmaz. Bunun yerine bölgesel olarak bu tedavi uygulanır. Örneğin yalnızca göbek bölgesinde lipoliz tedavisi uygulanır.

Hangi Bölgelere İğneli Lipoliz Uygulanır?

İğneli Lipoliz tedavisi neredeyse tüm vücut bölgesinde uygulanıyor. Bunlara örnek vermek gerekirse karın bölgesi, göz altı torbaları, basen bölgesinde, kol ve bacak bölgelerinde, selülit oluşan bölgelerde, ileri düzeyde göğüs büyüme olduğu durumlarda kullanılır. Sarkıntının oluştuğu, zayıflamanın etki etmediği fazlalık yağ olan tüm bölgelerde  bu tedavi yöntemi uygulanabilir.

İğneli Lipoliz Kimler İçin Sakıncalı Olabilir?

İğneli lipoliz pek çok kişi tarafından tercih ediliyor olsa da bazı kişiler için ciddi manada risk teşkil edebiliyor. Kronik hastaların pek çoğunda bu tedavi ters tepki gösterebiliyor.

Kalp hastaları, kronik akciğer hastaları, diyabet hastaları, hamile bayanlar ve yeni doğum yapmış kişiler için, lipoliz tedavisi olması gereken bölgeden daha önce ameliyat olmuş kişiler için bu tedavi sakıncalı olabilir.

Bu nedenle hastaların öncesinde hekimine durumunu açıklaması, gerekirse tedavinin ertelenmesi ya da hafifletilmesi sağlanmalıdır.

İğneli Lipoliz Seansları

İğneli Lipoliz tedavisi genelde seanslar halinde uygulanır. Eğer bölgesel lipoliz olacaksa genelde 2-3 seans halinde yapılır fakat birkaç bölge tedaviye dahil edilecekse 30-40 seans sürebiliyor. Tabi bu durumda hastanın tedaviye vereceği karşılık da önemlidir. En iyi cevap hastanın hekim ile görüşmesi olacaktır.

İğneli Lipoliz Fiyatları 2021

İğneli Lipoliz fiyatları 2021 tedavinin uygulanacağı merkeze göre farklılık gösterir. Bununla birlikte hekimin tecrübesi, hastanın hangi bölgelerine ve kaç bölgeye lipoliz tedavisi yaptıracağı gibi etkenler fiyat verme konusunda etkendir. En iyi çözüm hastanın tedaviyi uygulayan bir merkez ile görülmesidir.

İğneli Lipoliz ’in Bilinen Yan Etkileri

Lipoliz tedavisinde çok fazla bilindik bir yan etki yoktur. Yalnızca hasta tedavinin uygulandığı bölgede hafif ağrı hissedebilir. Bu durum çok normaldir çünkü bir anda yağ alınacak ve bölgeden gözle görülebilecek şekilde eksilme olacaktır.

Bunun dışında sarkma gibi yan etkileri yoktur. Bazen kişide ağrı yerine sızlama görülür fakat ilaçlar ile yan etkiler hafifletilebilir.

İğneli Lipoliz Hangi Tedavilerde Kullanılır?

Göz altı torbalarının sarkmasına, basen ve karın bölgeleri gibi pek çok bölgenin aşırı yapılanmasında ve azalmayan selülit tedavisinde kullanılır. Yağlanmanın ve sarkıntılığın fazla olduğu her bölgede ve sarkıntılık giderilecek, kilo verdirecek her türlü tedavide lipoliz kullanılabilir.

İğneli Lipoliz Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Pek çok kişinin uygulamak istediği tedavi yöntemi olan iğneli lipoliz uygulamadan hemen sonra etkisini gösterir. İkinci seansın sonlarında yani ortalama 2 ay sonra tamamen etkisini görmüş olmak mümkündür.

Lipoliz uygulanan bölgede birkaç ay sonra gözle görülecek şekilde incelme görülür. Ancak etki etmeye başladı diye düşünerek tedavi yarıda bırakılmamalıdır. Aksi taktirde ilerleyen dönemlerde büyük problemler yaşanabilir.

İğneli Lipoliz ile Kaç Kilo Verilir?

Ortalama 10 ile 30 kilo vermek mümkündür. Tabi bu tedavinin uygulandığı bölgeye göre farklılık gösterir. En çok karın bölgesinden yağ alındığı zaman fazla kilo verilir.

Lipoliz tedavisi bittiğinde kişinin gözle görülür şekilde zayıfladığını görmek mümkündür. Daha az ya da daha tazls kilo vermek hastanın dikkatine ve tedaviye ne şekilde yanıt verdiğine bağlıdır.

Gıdı İğneli Lipoliz Yaptıranlar

İğneli lipoliz tedavisi vücudun pek çok bölgesine uygulandığı gibi kişinin gıdı bölgesine de uygulanır. Kişilerin gıdısı sarkık olduğu zaman ne kadar kilo verseler de bu durumdan kurtulamazlar. Bu durumda lipoliz en etkili yöntemdir.

Bugüne kadar gıdısına iğneli lipoliz fiyatları 2021 ve tedavisi uygulamış olan kişiler gayet memnun kalmış ve dikkat çekecek biçimde gıdısı yok olmuştur. Ancak bu konuda tedaviyi uygulayan hekimin tecrübesi de önemlidir.