Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Yeme Davranış Bozukluğunda Beslenme

Yeme bozuklukları, karmaşık bir dizi koşuldur. Bir insanı duygusal, fiziksel ve sosyal olarak etkileyebilen ciddi zihinsel hastalıklardır. En yaygın yeme bozuklukları anoreksiya nervoza, aşırı yeme bozukluğu ve bulimiya nervoza’dır.

Herkes, cinsiyet, yaş veya geçmişe bakılmaksızın bir yeme bozukluğu geliştirebilir. 12-20 yaş arasındaki kadınların bir yeme bozukluğu geliştirmesi daha olası iken, yaşlı kadınlar ve her yaştan erkekler de bir sorun oluşturabilir.

Yeme bozukluğundan kurtulmanıza yardımcı olan birçok tedavi seçeneği vardır ve ilk adım destek aramaktır. Bir yeme bozukluğu tanısı aldıysanız, muhtemelen doktorunuz sizi bir uzman bakım ekibine yönlendirir. Ekip hemşire, psikolog, danışman ve beslenme uzmanlarından oluşacaktır.

Yeme bozuklukları konusunda uzman olan bir beslenme uzmanının odak noktası, yiyecek ile sağlıklı bir ilişki kurmak ve onarmaktır. Normal, sağlıklı bir beslenme davranışına geri dönüşün zaman alacağını unutmayın. Kolay olmayacak, ancak bir kez ilk adımı attıktan sonra, bir beslenme uzmanı sizinle gelecekteki bir plan hazırlamak için çalışabilir.

Bir beslenme uzmanı, iyileşme sırasında ve sonrasında ihtiyacınız olan desteği sunmak için hazır bulunabilir. Bir beslenme uzmanı sizi beslenmenin önemi konusunda yeniden eğitmenin yanı sıra geliştirmiş olabileceğiniz kurallar ve kötü gıda alışkanlıklarını yıkmaya çalışacaktır.

Beslenme geri kazanım süreci, kısa bir süre içinde kilo vermeyle ilgili değildir. Kilo  her zaman birinci hedef değildir. Dengeli bir beslenme bakışına doğru her küçük adım doğru yönde mükemmel bir adımdır. Sağlıklı yaşam ve refahı teşvik etmek için hayatın hayati bir parçası olan gıdaların yeniden sunulduğu yavaş bir süreçtir.