Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Whatsapp


Terleme Tedavisi

blank

Hiperhidroz, aşırı terleme ile karakterize bir durumdur. Terleme, yalnızca belirli bir alanı veya tüm vücudu etkileyebilir. Hayatı tehdit etmese de, rahatsız edici olabilir ve utanç ve psikolojik travmaya neden olabilir.

Hiperhidroz, ergenlik döneminde başlamak eğilimi gösterir

Çoğunlukla ayaklar, eller, yüz ve koltuk altı bölgeleri etkilenir

Hiperhidroz psikolojik olarak zarar verici olabilir

Hiperhidroz ile ilişkili aşırı terleme , nispeten yüksek ter bezi konsantrasyonlarından dolayı eller, ayaklar, koltuk altı ve kasıkta aktiftir.

Durum, altta yatan bir sağlık durumuna bağlı olabilir veya belirgin bir nedeni yoktur

Bazıları için, hiperhidroz semptomları o kadar şiddetlidir ki kişi utanır, rahatsızlık ve endişe duyar. Hastanın kariyer tercihleri, serbest zaman faaliyetleri, kişisel ilişkiler, benlik imgesi ve duygusal refahı etkilenebilir. Neyse ki, semptomları etkili bir şekilde tedavi edebilen birkaç seçenek vardır. Hiperhidroz tedavisinde karşılaşılan en büyük zorluk, ya utanç yüzünden ya da etkili tedavinin var olduğunu bilmedikleri için tıbbi tavsiye almayan önemli sayıda insandır.

Basit yaşam tarzı değişiklikleri bazen hiperhidroz belirtilerini hafifletebilir. Günlük aktivitedeki ve yaşam biçimindeki bazı değişiklikler belirtileri iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu değişikliklerden bazıları şu şekildedir;

  • Ter önleyiciler – Deodorant terleme işlemini durdurmazlar, ancak ter kokusunu önlerler.
  • Giyim – Naylon gibi bazı sentetik elyaflar semptomları kötüleştirebilir. Rahat kıyafetler daha iyidir.
  • Ayakkabılar – Sentetik malzemeler semptomları daha da kötüleştirebilir. Deri gibi doğal malzemeler önerilir.
  • Çoraplar – Bazı çoraplar nemi emme konusunda daha iyidir, örneğin doğal elyaflardan yapılmış kalın, yumuşak olanlar.

Yukarıda bahsedilen tedbirlerin yeterince etkili olmaması durumunda, bir cilt uzmanına gitmeniz önerilecektir. Tıbbi olarak en sık kullanılan terleme tedavisi şu şekildedir;

  • Botulinum toksini (Botoks enjeksiyonları) – Botoks enjeksiyonları ter bezlerini tetikleyen sinirleri bloke eder. Hiperhidroz hastalarında etkili sonuçlar için birkaç enjeksiyona ihtiyaç duyulabilir.