Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sporcu Beslenmesi

Beslenmenin performansı etkilediği evrensel olarak kabul edilir, ancak herkesin farklı beslenme ihtiyaçları vardır ve her sporun kendine has beslenme talepleri bulunmaktadır. Ne için egzersiz ya da spor yapıyor olursanız olun yediğiniz yiyeceklerden en iyi şekilde yararlanmak için kullanılan stratejiler yaptığınız eğitim kadar performansı etkiler.

Genel anlamda tüm sporcular için geçerli tek bir diyet olmadığı bilinmelidir. Bunun yerine, en yüksek performansı elde etmenize olanak sağlamak için, en yeni araştırmalara ve fonksiyonel spor beslenmesine dayalı bir beslenme programı hazırlanması çok daha doğrudur ve bunun için mutlaka bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir.

Diyet analizi, fonksiyonel testlerle birlikte, potansiyel yetersizliklerin belirlenmesine, sizin belirli kalori gereksinimlerinin belirlenmesine ve belirli gıdaların ve takviyelerin gün içindeki günlük diyetinize dahil edilmesine yardımcı olabilir.

Egzersizden önce, çalışma sırasında ve sonrasında, kendinizi egzersiz sırasında zorlamak, dayanıklılık oluşturmak, kas büyümesini artırmak ve iyileşmeyi optimize etmek için belirlenen beslenme düzeni size yardımcı olacaktır.

Egzersiz, özellikle glikojen depolarının düşük olduğu veya kan şekeri düzeylerinin dengesiz olduğu durumlarda vücut üzerinde güçlü bir stres oluşturucudur. Kan şekeri düzeylerini dengelemek, tükenmişlikten kaçınmak ve rekabet gücünü korumak için spor beslenme programı anahtardır.

Herhangi bir spor performans programının, diğer taraftan değil, yaşam biçiminize uyacak şekilde tasarlanması önemlidir. Gerçekçi ve ulaşılabilir programlar oluşturmak ve antrenman programınızın farklı günlerine örnek yemek planları hazırlamanın yanı sıra yemek tarifleri ve alışveriş ve pişirme önerileri de önemlidir.