Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Trombositten Zengin Plazma tedavisi (PRP), kas iskelet sistemi koşullarının uzun süreli iyileşmesini doğal olarak teşvik ederek ağrıyı hafifleten, non-operatif bir tedavi seçeneğidir.  PRP tedavisi, hastaları vücudun doğal iyileşme süreci boyunca kalıcı çözüm yakalamasını sağlar.

Sıklıkla “PRP” olarak adlandırılan trombositten zengin plazma, normal değerlerin üzerinde trombosit konsantrasyonu üreten ve işlenmiş kandan oluşur. Trombositler kanımızın pıhtılaşan hücreleridir ancak aynı zamanda kas, tendon ve bağların iyileşmesinde büyük potansiyele sahiptirler. Çalışmalar, trombositler tarafından salınan büyüme faktörlerinin, onarıcı hücreleri işe aldığını, doku onarımını arttırdığını ve yumuşak doku iyileşmesini hızlandırabileceğini kanıtlamıştır.

PRP tedavisi, vücudun kendi doğal iyileşme sürecinin derinin yaşlanmasını yavaşlatabileceği veya erteleyebileceği temelinde çalışır. PRP, çizgileri ve kırışıklıkları tedavi etmek, vücudun kendi serumunu kullanarak yüz hacmini artırmak ve cildi canlandırmak için çok doğal bir yoldur.

PRP hastanın kendi kanını kullanır.  Kan, standart kan testi için alındığı şekilde toplanır. Kan, hücreleri, serum ve trombositleri ayıran bir santrifüjde döndürülür. Ayrılan trombositler daha sonra, vücudun uyarılması ve gençleşmesi gereken bölgeye enjekte edilir.

PRP enjeksiyonları kollajen uyarımını sağladığı için ciltte yenilenme ortaya çıkar. İlk zamanlarda bile etkiler görülebilirken en iyi sonuçlar tedaviden birkaç ay sonra alınır. Çünkü PRP tedavisi sonrasında cilt kendini yenilemeye devam eder. Bu sayede hasta maksimum sonuca ulaşmak için tekrar tekrar tedavi olmak zorunda kalmaz.