Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Obezite ve Kilo Kontrolü

Obezite aşırı miktarda vücut yağı ile tanımlanan kronik bir durumdur. Vücut kitle indeksi (VKİ) , bir kişinin obezitesini veya genel aşırı kilolu / az kilolu durumu belirlemek için kişinin vücut ağırlığını tanımlamak ve hesaplamak için hekimler ve araştırmacılar tarafından rutin olarak kullanılan bir terimdir.

Obezite, kozmetik bir endişe olmaktan çok kişinin sağlığına zarar verebilecek birtakım hastalıklarla bağlantılıdır. Obezite, yetişkinlerde şeker hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kalp krizi, kronik karaciğer hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, kanser, safra taşları, gut ve uyku apnesi dahil birçok kronik hastalığa yakalanma riskini arttırır.

Kalori alımı ve enerji harcanması arasındaki denge bir kişinin kilosunu belirler. Kalori alımı vücut tarafından yakılan kaloriyi aştığında, bu net pozitif enerji yağ olarak depolanır, bu da kilo alımı ve potansiyel obezite ile sonuçlanır. Benzer şekilde, net negatif kalori dengesi olduğunda, bu kilo kaybına neden olur. Obezitenin en yaygın nedenleri aşırı yeme ve az fiziksel aktivitedir.

Vücut yağ dağılımı erkeklerde ve kadınlarda farklılık gösterir. Kadınlar tipik olarak kalçalarına yağ toplamaktadır. Öte yandan erkekler genellikle karnın etrafında yağ toplar. Karın veya visseral boşlukta bulunan yağ, başka yerlerde bulunan yağdan daha zararlı kabul edilir ve obezite ile ilişkili birçok hastalığa yakından benzemektedir. Hekimlerin vücut yağ dağılımını belirlemek için kullandıkları ölçüm için bel-kalça oranı deniyor.

Çocuklarda ve gençlerde obezitenin gittikçe artan bir dünyada her zamankinden daha yaygın olduğu bir dünyada, kilo kontrolü konusunda eğitim verilmesi ihtiyacı, tüm insanların sağlığı ile ilgili en önemli kaygılardan biridir.