Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Whatsapp


Komedon Tedavisi

blank

Komedonların ana nedeni cilt gözeneklerinin tıkanmasıdır. Cildiniz saçların büyümesi için milyonlarca gözenek içerir. Derinin hemen altında, her gözenekte, yağ bezi olan sebase bez adı verilen bir bez bulunur.

Yağ bezi, saç ve cildin beslenmesini sağlar ve saç ve cildin kurumasını doğal olarak önler. Normal olarak salgılanırsa sebum adı verilen, gözle görülebilir bir cilt problemine neden olmayan yağlı bir sıvıyı salarak yapar. Bununla birlikte, sebum fazla üretildiğinde, stres zamanlarında olduğu gibi ya da hormonların dengesiz olduğu durumlarda derinin hemen altında birikme meydana gelebilir. Gözenekler ölü cilt hücreleri veya kir veya makyaj gibi diğer maddeler tarafından tamamen veya kısmen bloke edildiğinde, bu durum daha da kötüleşebilir.

Bu koşullar altında sebum, açık gözenek yoluyla doğal olarak akma kabiliyetine sahip değildir. Sonuç, cildin üzerinde hafif bir çıkıntı oluşturan küçük bir komedondur.

İnsanlar çoğunluğu ergenlik döneminde komedon sivilcelerini belirgin şekilde görür. Hem erkek hem de kızlarda, vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler, sebase bezlerin fazla çalışarak, sebum akışkanının fazlalığını üretmesiyle yağlı cildi yarattığı anlamına gelir.

Komedonal sivilce ve bunun nedenleri yetişkinliğe kadar sürebilir. Hormonal dengesizlikler bezlerden aşırı sebumun üretilmesinin başlıca nedenleri olmakla birlikte, yetişkinler için bu kadar uzun süren akne şikayetlerinin neden olduğu acıyı azaltmak için birçok tedavi önerilebilir.

Aşağıda önerilen önerilen yöntemleri kullanmak, genellikle cilde yardımcı olmak ve cildin tüm koşullarını minimuma indirmeye yardımcı olmak için gereklidir. Tabii ki, düzenli olarak akut akne sorunu olmadığı müddetçe.

Komedon sivilceleri ve diğer birçok sivilce formlarının tedavisi söz konusu olduğunda akne şiddeti tedavi planınızın ne kadar kapsamlı olması gerektiğini belirler. Ancak her durumda, iki yönlü bir yaklaşım öneririm. İlk yol sivilceleri içten veya sistematik olarak ele alır. İkinci yol akne dışından veya topikal olarak kullanılır. Ancak tüm bunlar doktor gözetimi altında yapılmalıdır.