Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Hcg Aşı

İnsan koryonik gonadotropin (HCG), bir kadının yumurtalıklarındaki bir yumurtanın normal gelişimini destekleyen ve yumurtlama sırasında yumurtanın salınımını uyaran bir hormondur.

HCG, yumurtlamaya neden olmak ve erkeklerde sperm sayısını artırmak için kullanılır.

İnsan koryonik gonadotropin (HCG) cilt altına bir enjeksiyon ile veya kas içine verilir. Bu ilaçları evde kullanıyorsanız, doktorunuz size bu ilacın nasıl ve nerede enjekte edileceği konusunda özel talimatlar verecektir. Enjeksiyonu nasıl yapacağınızı tam olarak bilmiyorsanız ve kullanılmış iğneleri ve şırıngaları uygun bir şekilde atmadıysanız, bu ilacı kendi başınıza enjekte etmeyin.

Bu ilacı kullanan bazı kadınlar, özellikle de ilk tedavi siklusundan sonra yumurtalık hiperstimülasyon sendromu (OHSS) adı verilen bir rahatsızlık geliştirmiştir. OHSS yaşamı tehdit eden bir durum olabilir. Şiddetli pelvik ağrı, el veya bacaklarda şişme, mide ağrısı ve şişmesi, nefes darlığı, kilo alması, ishal, bulantı veya kusma ve normalden daha az idrar yaparken herhangi bir şikayetiniz varsa hemen doktorunuzu arayın. Bu ilacı kullanmak, çoklu gebelik yaşama şansınızı artırabilir.

HCG hamile kalmanıza yardımcı olabilir, ancak hamile olduğunuzda ilacı kullanmanızın bebekte doğum kusurlarına neden olabileceği bilinmektedir. Tedavi sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza bildirin.

HCG’nin anne sütüne geçip geçmediği bilinmiyor. Bir bebeği emziriyorsanız HCG’yi doktorunuza söylemeden kullanmayın. Her atılabilir iğneyi yalnızca bir kez kullanın. Kullanılmış iğneleri delinmez bir kapta atın.