Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Hamilelik Dönemi Beslenme ve Kilo Kontrolü

Hamilelik sırasında dengeli, besleyici bir beslenme düzeni sağlığınızı korumak ve fetüsünüzü beslemek için önemlidir. Hamile kaldıktan sonra günlük kaloriyi yükseltmeye dikkat edin. Ortalama bir kadının günde 2.200 kaloriye ve hamile kaldığında 2.500 kaloriye ihtiyacı vardır. Günlük kalori gereksinimlerinizi doktorunuza veya diyetisyeninizden öğrenebilirsiniz. Çünkü ihtiyaçlarınız boy, kilo ve aktivite seviyenize bağlıdır. Doktorunuz size hamilelik boyunca ve emzirirken takip etmeniz gereken bir beslenme planı verebilir.

Çeşitli gıdalar yemek, ihtiyacınız olan tüm besin maddelerini almanıza yardımcı olabilir. Vücudunuz enerji için protein, karbonhidrat ve yağlara ihtiyaç duyar. Besin maddelerinin iyi kaynakları şunlardır;

  • Zeytinyağı, kanola yağı, fındık ve balık gibi doymamış yağlar.
  • Tahıl, meyve, sebze, baklagiller (bezelye, fasulye ve mercimek) ve az yağlı süt ürünlerinden elde edilen karbonhidrat.
  • Kümes hayvanları, az yağlı süt ürünleri ve baklagiller.

Hamilelik sırasında sağlıklı besinler yemek genel sağlık ve bebeğinizin sağlığı için iyidir. Zaten sağlıklı bir diyetiniz olabilir veya daha sağlıklı yemeniz için bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Bol miktarda meyve ve sebze yemeniz de önemlidir. Bunlar sadece gerekli besin maddelerini vermekle kalmaz aynı zamanda lif elde etmenize de yardımcı olur. Yemek planlamak diyetinize sağlıklı gıdalar eklemenize yardımcı olabilir. Folik asit bir B vitaminidir. Folik asidi, gebeliğin erken döneminde ve öncesinde almak, nöral tüp defekti veya diğer doğum kusurlarına sahip bir bebek sahibi olma şansınızı azaltır.