Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Gut Hastalığı ve Beslenme Tedavisi

Ağrılı eklem iltihabı şekli olan gut hastalığı, kandaki ürik asit düzeyinin yüksek olması, kristallerin oluşması ve birleşim çevresinde birikmesi sonucunda ortaya çıkar. Ürik asit, vücut pürin adı verilen bir kimyasal madde parçaladığında üretilir. Purin vücudunuzda doğal olarak bulunur, ancak bazı gıdalarda da bulunur. Ürik asit idrarla vücuttan atılır.

Bir gut hastalığı beslenmesi kandaki ürik asit düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. Bir gut diyeti bir tedavi değilken, ağrılı gut ataklarının tekrarlama riskini düşürebilir ve eklem hasarının ilerlemesini yavaşlatabilir. Ağrıyı idare etmek ve ürik asit düzeylerini düşürmek için ilaç tedavisine de ihtiyaç duyulmaktadır.

Gut hakkındaki daha yeni araştırmalar, hastalık yönetiminde beslenmenin rolünün daha net bir resmini yarattı. Bazı gıdalardan kaçınılmalıdır, fakat purin içeren tüm gıdalar ortadan kaldırılmamalıdır. Ve ürik asit seviyelerini kontrol etmek için diyetinize bazı gıdalar eklenmelidir.

Bir gut beslenmesinin genel prensipleri dengeli, sağlıklı bir diyet için önerilenlerle aynıdır;

  • Kilo kaybı- Aşırı kilolu olmak gut gelişme riskini arttırır ve kilo vermek gut riskini azaltır. Araştırmalar, kalori miktarının azaltılmasının ürik asit seviyelerini düşürmesi ve gut ataklarının sayısını azalttığını gösteriyor.
  • Kompleks karbonhidratlar- Kompleks karbonhidrat sağlayan daha fazla meyve, sebze ve tahıl yiyin. Beyaz ekmek, kek, şeker, şekerle şekerlendirilmiş içecekler ve yüksek fraktoz mısır şurubu içeren gıdalardan kaçının.
  • Su- Su tüketiminde bir artış, az sayıda gut atağı ile bağlantılı.
  • Proteinler- Günlük proteinleri yağsız et, balık ve kümes hayvanlarından alın. Az yağlı yoğurt veya yağsız süt gibi düşük yağ veya yağsız süt ürünleriyle düşük ürik asit seviyeleri ile ilişkili olan diyetinize protein ekleyin.