Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Diyabet ve Diyet Hastası

Şeker hastalığınız olduğunda, beslenme ve fiziksel aktivite sağlıklı bir yaşam biçiminin önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir yemek planını takiben, diğer faydalar yanında, kan şekeri olarak da adlandırılan kan şekeri seviyenizi hedef aralıkta tutmanıza yardımcı olabilir.

Daha aktif olmak ve ne yediğiniz ve içtiğiniz konusunda değişiklik yapmak ilk başlarda zor görünebilir. Küçük değişikliklerle başlamak ve aileniz, arkadaşlarınız ve sağlık ekibinizden yardım almak daha kolay bulabilirsiniz. İyi yemek yiyip haftanın bazı günlerinde fiziksel olarak aktif olmak size yardımcı olabilir

Şeker hastalığınızın, zevk aldığınız gıdalar olmadan geçeceği anlamına gelmesinden endişe edebilirsiniz. İyi haber şu ki en sevdiğiniz yiyecekleri yiyebilirsiniz, ancak daha az porsiyon yemeniz veya daha az keyif almanız gerekebilir. Bu konuda doktorunuz ihtiyaçlarınızı ve beğeninizi karşılayan bir diyabet yemek planı hazırlamaya yardımcı olacaktır.

Diyabetle beslenmenin anahtarı, yemek planınızın ana hatlarını çizdiği miktarda, tüm gıda gruplarından çeşitli sağlıklı besinler yemektir.

Doğru miktarda yiyecek yemek, kan şekeri seviyenizi ve kilonuzu yönetmenize de yardımcı olacaktır. Fazla kilolu veya obez iseniz, kilo kaybı planı oluşturmak için sağlık ekibinizle birlikte çalışın.

Şeker hastalığınız varsa, kilolu veya obezseniz ve bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, hamile kalmadan önce fazla kiloları vermeye çalışmalısınız. Diyabetiniz varsa hamileliğin planlanması hakkında daha fazla bilgi edinmek için mutlaka bir beslenme uzmanına başvurmalısınız.

Tıbbi beslenme tedavisi, ihtiyaçlarınıza ve beğenilerine göre kişisel yemek planları hazırlamak için sunulan bir hizmettir. Diyabetli insanlar için tıbbi beslenme tedavisinin diyabet yönetimini iyileştirdiği göstermiştir.