Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Whatsapp


Diş Sıkma Tedavisi

blank

Diş Sıkma Tedavisi Nedir?

Uykuda ya da istem dışında diş sağlığınızı olumsuz etkileyen diş sıkma durumundan diş sıkma tedavisi ile kurtulabilirsiniz. Stres ya da buna bağlı olarak gelişen diş sıkma durumu ilerleyen yaşlarda meydana gelir. Uykuda daha fazla rastlanabilen diş sıkma hastalığı tedavi edilmezse daha fazla sorunlar meydana gelir. Diş sıkma tedavisi sayesinde ağız sağlığınıza tekrar kavuşabilirsiniz.

Diş Sıkma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Halk arasında da diş gıcırdatma olarak bilinen bruksizm hastalığı çağımızda her yaşta bireyde görülebilen hastalıklardandır. Diş sıkma gece uykusunda istem dışı olarak da gerçekleşebilir. Belirtileri arasında sabah uyanıldığında çene ağrısı yer alır. İlerleyen zamanlarda çene açamama durumuna kadar gidebilir.

Diş Sıkma Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde oldukça fazla rastlanan diş sıkma hastalığının nedenleri arasında alt ve üst çene uyumsuzluğu yer alır. Çenenin uyumlu olduğu bireylerde de diş sıkma hastalıkları görülür. En önemli nedenleri arasında da günlük yaşamın stresli geçmesi bundan dolayı da gece uykusunda gıcırdatma meydana gelmesidir.

Diş sıkma sorununun belirtileri şunları içerir;

  • Yüz ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Kulak ağrısı
  • Uyku bozukluğu (sizin veya eşinizin)
  • Aşınmış dişler
  • Kırık dişler veya dolgular

Dişlerinizi sıktığınızda, yüz ağrısı ve baş ağrısı sıklıkla görülür. Diş hasarı genellikle ağır vakalarda görülür ve tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

Diş Sıkma Veya Gıcırdatma Nelere Neden Olur? Diş Sıkma Baş Ağrısı Yapar Mı?

Diş sıkma hastalığı tedavi edilmediği sürece ortaya daha fazla sorun çıkmasına neden olur. Diş sağlığınızın ve buna bağlı olarak ilerleyen zamanlarda ağız yapınızın bozulmasına neden olur. Diş sıkma durumunda sabah uyandığınız taktirde baş ağrısı ve çene ağrısı hissedebilirsiniz. Bunun nedeninin de diş sıkma durumunuzun olduğunu anlayabilirsiniz.

Diş Sıkma Sonucu Neden Ağrı Oluşur?

Diş sıkma sonucunda oluşan ağrıların en önemli nedeni çene içinde yer alan çene eklemi ve kapsül arasında oluşan hassasiyetin dışarı vurmasıdır. Ortaya çıkan ağrılar canınızı oldukça fazla sıkabilir. Bu nedenle diş sıkma tedavisi ile ağrılarınızdan da kurtulabilirsiniz. Sağlıklı bir çene yapısı için tedavinizi aksatmamanız gereklidir.

Diş Sıkma Nasıl Geçer? 

Diş sıkma hastalığı olan bireyler uyku esnasında farkına varmazlar. Diş sıkma sonucu olan ağrılar sonucunda ise farklı kliniklere başvurulur. Öncelikle diş kliğine görünmeleri gerekir. Diş sıkma tedavisi uzun bir süreçtir. Bu süreçte ilk olarak diş plakları yer alır. Bu plaklar sayesinde alt ve üst çenenin birbiri ile teması kesilir.

Diş koruyucu apayerler bir diğer malzemedir. Bu apayerler gece koruyucuları olarak da bilindiğinden dolayı gece uykusunda kullanılır. Alt ve üst çenenin birbiri ile teması kesildiğinden dolayı diş sıkma durumu da ortadan kalkacaktır. Tedaviye bağlı olarak kas gevşetici ya da ağrı kesiciler de kullanılır.

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Nedenleri Nelerdir?

Diş gıcırdatma ilerleyen yaşlarda meydana geldiği gibi çocuklarda da görülür. Çocuklarda görülmesinin nedenleri arasında psikolojik sorunlar yer alır. Psikolojik sorunların yanı sıra çocuklarda rastlanan reflü, burun tıkanıklığı, kronik sinüzit, bağırsak parazitleri diş gıcırdatmasına neden olur. Bu çocuklarda ilk olarak psikoloğa başvurmak gereklidir. Diş sıkma tedavisi ile bu durumdan çocukların da kurtulması mümkündür.

Diş Sıkma Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Diş sıkma hastalığı günümüzde her yaşta görülebilen hastalıklardandır. Bu hastalığı olan bireylerin en fazla sorduğu sorular arasında diş sıkma tedavisi yer alır. Tedavinin olup olmadığı, yan etkileri, ne kadar süreceği, etkisinin olup olmadığı gibi pek çok soru yer alır. Sorular arasında diş sıkmanın nedeni de en fazla merak edilen durumlar arasında yer alır.

Çene Eklemi Hastalığının Sebebi Dişlerimi Gıcırdatmam Mıdır?

Çene eklemi hastalığının rastlanmasının nedenleri arasında diş gıcırdatma yer alır. Alt ve üst çenenin birbiri ile uyumsuz olmasından dolayı istemsiz olarak diş sıkma durumu meydana gelir. Bu durumda çene ekleminde bozulma ya da hasar görme durumlarına yol açabilir. Diş sıkma tedavisi ile çene eklemi hastalığından da kurtulmak mümkündür.

Esnediğimde veya Yemek Yediğimde Çenemden Neden Ses Geliyor, Çenem Çıkmış Olabilir Mi?

Yemek yerken ya da esnediğiniz zaman çenenizden ses gelmesinin nedeni eklemdeki diskin geri dönmesi ya da kaymasından dolayı oluşur. Çene açılıp kapandığında tıkırdama sesi duyabilirsiniz. İhmal edildiği taktirde eklem diski yerinden tamamen çıkabilir ve bu durumda ağrınızı açamama durumunda kalabilirsiniz.

Her Esnediğimde Çenem Açık Kalıyor, Kapatmakta Zorlanıyorum. Tedavisi Var Mıdır?

Esneme ya da yemek yerken çenenin açık kalması eklemlerdeki diklerden dolayı meydana gelir. Diş hekimine başvurarak bu sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Eklem ve kas muayenesi yapılarak hastalığın tam olarak belirlenmesi ve buna en uygun tedavi yönteminin uygulanması gerekir.

Çenemi Açamıyorum Ve Çenemi Hareket Ettirdiğimde Ağrım Oluyor? Çenem Çıkmış Olabilir Mi?

Çenenin açılmaması çene eklemlerinde yer alan disklerin kaymasından dolayı meydana gelir. Bu durum hem ağrıya hem de hassasiyete neden olur. İlerleyen zamanlarda tedavi edilmediği taktirde çene çıkması durumlarıyla da karşı karşıya kalınabilir.

Baş Ağrımın Sebebi Çene Eklemi Rahatsızlığım Olabilir Mi?

Baş ağrılarının pek çok nedeni vardır. Bu nedenler arasında diş sıkma durumları da yer alır. Gece uykusunda diş sıkma durumlarında sabah uyanıldığında baş ağrılarına neden olabilir. Bu nedenle diş hekimine muayene olunması gerekir.

Çene Eklemi Hastalığım İçin Ne Tür Tedaviler Uygulanacaktır?

Çene eklemi hastalığında uygulanan tedaviler arasında gece plağı, çene kaslarına uygun tedavi planlaması, eklem içinin yıkanması ya da ağrının daha fazla olması durumunda cerrahi işlemler gerekebilir.