Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Whatsapp


Akupunktur

akumuku

Akupunktur Nedir?

Uzak Doğu ve Orta Doğu bölgesinin vazgeçilmez tedavi yöntemlerinden biri olan akupunktur, birçok kişi tarafından merak ediliyor ve tercih ediliyor. Latince kökenden gelen bu kelimenin anlamı aslında iğne demektir. Acus ve punctio kelimelerinin birleşmesiyle meydana gelen akupunktur, çokça iğnenin sorunlu bölgeye batırılmasıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Birçok hastalığa karşı kullanılan ve sonuçları oldukça etkili ve başarılı olan bu yöntem cilde uygulanıyor. Ağrı ya da acı hissettirmeyen bu yöntem herkeste uygulanabiliyor. Alanında uzman kişiler tarafından büyük bir titizlikle uygulanan bu yöntem, binlerce yıl öncesine dayanıyor.

Binlerce yıllık geleneksel tıpta yerini almaya devam ediyor. Tıp bünyesinden ayrı tutulmayan bu yöntem, vücutta enerji akışı sağlıyor ve organizmaları kendine getirerek iyileşme gücünü arttırıyor. Oldukça etkili olan bu yöntem, her yaş grubunda sonuçlarını başarılı bir şekilde gösteriyor.

Akupunktur Nasıl Etki Eder?

İki kelimenin birleşmesiyle tek bir manaya dönüşen akupunktur tedavisinde iğneler cilt üzerinde belirli noktalar batırılıyor. Belli bir süre bu noktalarda kalan iğneler kan akışını hızlandırıyor ve vücuttaki enerjinin daha fazla açığa çıkmasına olanak sağlıyor.

Sadece fiziksel anlamda değil aynı zamanda ruhsal anlamda da oldukça etkili sonuçlar elde edilmesini sağlıyor.

Kronik rahatsızlıklardan psikolojik rahatsızlıklara kadar her türlü hastalığa ek tedavi geleneksel tıp olarak uygulanabilir. Yıllardır varlığını başarılı bir şekilde sürdürmekte olan akupunktur yönteminde kullanılan iğnelerin etkisi başka hiçbir alanda yoktur.

Bu yöntem üzerine binlerce yıldır çalışmalar, deneyler ve incelemeler yapılmasına rağmen, nasıl bir etki bıraktığına dair gizem hala korunuyor. Vücutta bıraktığı etki sayesinde kişilerde pozitif bir ruh hali yansıyor ve mutluluk hormonu salgılanmaya başlıyor.

Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sinir sisteminde, hormonlarda, bağışıklık sisteminde, kas sisteminde ya da kan damarlarında meydana gelen ve gelebilecek olan rahatsızlıklara karşı akupunktur uygulaması yapılır.

Bu uygulamada kullanılan iğneler, vücudun belirli noktalarına batırılır. İğneler oldukça küçük ve etkilidir. Hasta bu iğneler vücuduna battığı esnada ilk seferinde bir sıcaklık ve sinek ısırığı gibi bir acı hissedebilir. Ancak zamanla gevşeme ve rahatlama hissi gelir.

Akupunktur tedavisinde yer verilen iğneler oldukça ciddi boyutlarda steril ediliyor. Tüm iğneler kişiye özel olmakla beraber tek seferlik kullanıma uygundur.

İğneler gerekli vücut noktalarına batırılır ve bu noktalarda 20 ile 30 dakika kadar kalırlar. İğneler kaldığı sürece vücutta sıcaklık ve rahatlık hissi de yayılmaya devam eder.

Etkinin uzun süre sürmesi için stimülasyon tekniğine yer verilir ve bu teknikte iğneler batırılmadan önce ısıtılır. Batmış olarak bırakmak yerine iğneler hafif hafif hareket ettirilerek de uygulama yapılabilir. Sorunun ne olduğuna bakılarak tedavi çeşidine karar verilir. İğneler derinin 2 cm ya da 4 cm altına kadar batırılabilir.

Akupunktur tedavisinin etkili olduğu bazı durumlar şu şekildedir;

 • Yüksek ve düşük tansiyon
 • Kemoterapi kaynaklı mide bulantısı ve kusma
 • Peptik ülser de dahil olmak üzere bazı gastrik rahatsızlıklar
 • Dizanteri
 • Alerjik rinit
 • Yüz ağrısı
 • Burkulmalar
 • Tenisci dirseği
 • Siyatik
 • Diş ağrısı
 • İnme riskini azaltmak

Akupunkturun Faydaları

 • Doğru yapıldığında, güvenli bir işlemdir.
 • Çok az yan etkisi vardır.
 • Diğer tedavilerle etkili bir şekilde kombine edilebilir.
 • Bazı ağrı türlerini kontrol edebilir.
 • Ağrı kesici ilaçların uygun olmadığı hastalara yardımcı olabilir.

Geleneksel Çin tıbbı teorisine göre, akupunktur noktaları hayati enerjinin aktığı meridyenlerdedir. Bu enerji “qi” veya “chi” olarak bilinir.

Akupunktur Hangi Hastaların Tedavisinde Kullanılır?

Kan akışını hızlandıran ve enerjinin giderek yükselmesini ve daha rahat şekilde vücuda yayılmasını sağlayan akupunktur tedavisi, bazı hastalıklar için özel olarak tercih ediliyor.

Baş ağrısı, migren, sırtta beliren ağrılar, sindirim sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar, romatizmal rahatsızlıklar, psikolojik rahatsızlıklar, kronik rahatsızlıklar, bronşit ve astım gibi solunum yolu hastalıkları, alerjik reaksiyonlar, kadın hastalıkları için akupunktur tercih edilir.

Bunun yanı sıra zayıflamak isteyenler ve sigarayı bırakmak isteyenler için de kullanılan geleneksel tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Ayrıca doğum süresini kısaltmak için de tercih edilen bu tedavi, doktora danışarak uygulanabilir.

Akupunktur İle Ağrı Tedavisi

Baş bölgesinde, sırt bölgesinde, mide bölgesinde, dizlerde, eklemlerde ve daha birçok alanda şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrıları ömür boyu çekmek istemeyenler akupunktur tedavi yönteminden faydalanabilirler.

Oldukça etkili bir şekilde ve uzman kişiler tarafından uygulanan bu tedavi her geçen gün daha geniş çaplı bir hâl alıyor.

Ağrıların verimli boyutlarda azaltılmasında yardımcı oluyor. Düzenli olarak yaptırıldığı takdirde, ağrıların neredeyse %50’sini tamamen yok etmeye yarayan bir tedavi yöntemidir.

Ağrıları her geçen gün daha da düşürür ve ağrıları derinden yönetmeye başlar. Yapılan birçok araştırma, bu tedavi yönteminin ağrılara kalıcı çözüm olduğunu da gözler önüne sermiştir.

Akupunkturun Yan Etkileri Nelerdir?

Sadece alanında uzman olan ve sertifika sahibi olan doktorlar tarafından uygulanan bu yöntemin herhangi bir ciddi yan etkisi bulunmuyor.

Birçok inceleme ve araştırma da bu tedavi yönteminin vücuda ya da ruha zararı olmadığını ortaya çıkarmıştır. Yan etkilerinin aksine birçok açıdan fayda sağladığı görülmüş ve görülmeye de devam ediyor.

Oldukça hijyenik bir ortamda, tamamen steril iğneler ve ürünler kullanılarak uygulanan bu tedavi yöntemi, kesinlikle bu alanda uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Aksi takdirde, işinin ehli olmayan kişiler tarafından uygulanan tedavi sonuçları hüsranla bitebilir. Ciltte yaralanma ve enfeksiyon durumları meydana gelebilir ve ciddi komplikasyonlara dönüşebilir.

Akupunktur ile Zayıflama

Birçok fiziksel ve psikolojik rahatsızlığa dair tercih edilen tedavi yöntemi aynı zamanda zayıflama için de tercih ediliyor. Hem kadınlar hem erkekler, doğal ve sağlıklı olan bu yöntem ile zayıflamayı tercih ediyorlar.

Kilo kaybını dengeli bir şekilde gerçekleştiren, metabolizmayı hızlandıran, iştahı azaltan, beyindeki açlık sinirlerini uyararak baskılanmış düzeye getiren ve özellikle de sinir ve stresi azaltarak açlığa yer vermeyen bir tedavi yöntemi olarak uygulanıyor. Diyet ve egzersize gerek kalmadan akupunktur ile zayıflayabilirsiniz.