Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Adolesan (Ergenlik) Dönemi Beslenmesi

Ergenlik çocuğun vücudunun bir yetişkine dönüştüğü dönemdir. Diğer şeylerin yanı sıra, bir ergenin besin ihtiyacını artmıştır. Aynı zamanda gençlerin diyet yapmaya karar verebileceği bir dönemdir. Akran baskısı yeme davranışlarını etkileyebilir ve fazla yemek yeme veya aşırı yemek yeme sonucuna neden olabilir.

Belli psikolojik koşullar aşırı diyete girme, aşırı miktarda yemek yeme ve amaca uygun yiyecek getirme gibi davranışlar da dahil olmak üzere düzensiz beslenmeye neden olabilir. Bu, yetişkinlerden daha çok gençleri, erkeklerden daha çok kızları etkilemektedir. Anksiyete, endişe, yalnızlık ve aile ilişkilerini yönetmede zorluk, yemek yemeyi reddetmeye ya da aşırı yemeye neden olan faktörlerdir. Stres ve can sıkıntısı sıklıkla bazı  gıdaların kompulsif yemesine neden olur.

Birçok ergen, kendilerini fazla kilolu görürken, bazıları, özellikle de erkekler kendilerini çok ince görürler. Dişilerin %34’ü ve erkeklerin % 3’ü kilo vermek için diyet yaptığını bildirmektedir.

Gençlik yıllarında sağlıklı beslenme için şu ipuçlarını takip edin;

  • Düzenli yemek yemek.
  • Her gün biraz fiziksel egzersiz yapın.
  • Çok çeşitli yiyecekler yiyin.

Gençler hızlı büyür ve günde 1,000 ila 1,200 mg bir kalsiyum alımına ihtiyaç duyarlar. Kalsiyum, güçlü kemikler oluşturmak ve uzun vadede sağlıklı olabilmek için gereklidir.  Diyetinizdeki çeşitlilik eksikliği obezitenin nedenlerinden biridir. Her şeyden biraz yemek iyi beslenmenin sırrıdır. Kendinizi yalnızca belirli yiyecek türlerini yemeye sınırlarsanız, vücudunuz ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerinden yararlanamaz.